هواپیمایی ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور یکی از شرکت‌های هواپیمایی فعال در داخل ایران است که نامش برای اکثر مسافران شناخته شده و بر سر زبان‌هاست. تاریخچه‌ی ایران ایرتور ، پر از پستی‌ها و بلندی‌هاست؛ فراز و نشیب هایی که بر سر راه این شرکت هواپیمایی پیش آمده بسیار جالب و خواندنی است.

ایران ایرتور در سال 1351، تحت نظر و پوشش شرکت هواپیمایی ملی ایران تأسیس شد و هدف از تأسیس آن توسعه‌ی گردشگری، به خصوص سفرهای زیارتی و برگزاری تورهای داخلی و خارجی بود. در سال 1361 ایران ایرتور تورهای منظمی را به مشهد مقدس آغاز کرد؛ استقبال فراتر از انتظار از این تورهای زیارتی، این شرکت را بر آن داشت تا مسیر تورهای خود را گسترش دهد، دو سال بعد این شرکت مسیر تورهای خود را به ورای مرزهای کشور گسترش داد و در مسیرهای جدیدی چون شارجه، چین، هند، کوآلالامپور، سنگاپور و دبی تور برگزار کرد. در کنار برگزاری این تورها، ایران ایرتور به توسعه‌ی گردشگری نیز توجه ویژه‌ای داشت، همین توجه و اهمیت بی‌نظیر به رشد و توسعه‌ی صنعت گردشگری بود که این شرکت را بر آن داشت تا سمینارها و کنفرانس‌هایی در زمینه‌ی توسعه‌ی صنعت توریسم با حضور مدیران شرکت‌های بزرگ گردشگری برگزار کند. ایران ایرتور در راستای همین سمینارها و فعالیت‌هایش در توسعه‌ی صنعت گردشگری، موفق به کسب جوایز بین‌المللی فراوانی شد. از سال 1371 نخستین فعالیت پروازی ایران ایر تور آغاز شد. شهر مقدس مشهد به‌عنوان مرکز فعالیت‌های این شرکت در نظر گرفته شد و با آغاز به کار خطوط پروازی ایران ایرتور، مسیر ارتباط هوایی شهر مشهد با سیزده مرکز استان کشور برقرار شد. در کنار پروازهای داخلی با تمرکز بر شهر مشهد، ایران ایرتور مسئولیت برگزاری پنجاه و پنج درصد از پروازهای حج عمره و حج تمتع را نیز برعهده گرفت. در کنار این پروازها، این ایرلاین با بیست و شش فروند هواپیمای مسافربری، پروازهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به مقصد شهرها و کشورهایی چون دمشق، استکهلم، مسکو، عشق آباد و تاشکند را نیز برگزار می‌کرد. در اواخر دهه‌ی هشتاد خورشیدی، ایران ایر تور هم مانند شرکت‌های دولتی دیگر، طبق اصل خصوصی سازی، از زیرنظر دولت جمهوری اسلامی درآمد و به بخش خصوصی واگذار شد. در سال 1390 ایران ایرتور تحت مالکیت شرکت هسایار از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع درآمد، اما پس از 4 سال و در پی برگشت خوردن چهار چک پرداختی این شرکت، مالکیتش بر ایران ایرتور لغو و مزایده‌ی دیگری در سال 1394 برگزار شد. از سال 1394 تا به حال ایران ایرتور با هشت فروند هواپیما در ناوگان هوایی خود، تحت نظارت و مدیریت بخش خصوصی است و کماکان به کار خود ادامه می‌دهد. شرکت هواپیمایی ایران ایرتور اکنون عضو انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی یا همان یاتا است و مجوز آموزش هوانوردی دارد، این شرکت اکنون با هشت فروند هواپیما در بیست و چهار مسیر پروازی فعال است.

ناوگان ایران ایرتور

هواپیمایی ایران ایرتور اکنون با هشت فروند هواپیما در خطوط هوایی داخلی و خارجی در حال فعالیت است. در این قسمت با هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی این ایرلاین بیشتر آشنا می‌شویم.


1. ایرباس A300 :

این هواپیما یک جت دوموتوره‌ی پهن است که نخستین بار در سال 1969 معرفی و در سال 1972 نخستین پرواز خود را انجام داد. ایرباس A300 نخستین سری از هواپیماهای جت تجاری بود که توسط سه کشور انگلستان، فرانسه و آلمان غربی طراحی و ساخته شد. این هواپیما نخستین بار در 1974 توسط نخستین مشتری‌اش، ایرفرانس خریداری شد و در ناوگان هوایی این ایرلاین فرانسوی به کار گرفته شد. این مدل ایرباس در سال 2007 تولیدش متوقف شد. در حال حاضر دو فروند ایرباس A300 در ناوگان هوایی ایران ایرتور موجود است که با ظرفیت 280 مسافر در دو کلاس پروازی مشغول خدمت‌رسانی هستند.2. ایرباس A320 :

این مدل هواپیما از دسته‌ی هواپیماهای لاغراندام شرکت ایرباس است که در سال 1984 معرفی شد. از بدو معرفی این مدل ایرباس و به خدمت گرفتنش در ایرلاین ایرفرانس، شرکت‌های مسافرتی و ایرلاین‌های بی‌شماری خواهان این هواپیما شدند. از این مدل هواپیما یک فروند با ظرفیت 173 نفر در ناوگان هوایی ایران ایرتور موجود است.


3.مک دانل داگلاس MD-82 :

هواپیما یک هواپیمای دو موتوره ساخت شرکت آمریکایی مک دانل داگلاس است که برای نخستین بار در 1979 معرفی و بهره برداری شد. این مدل از مک دانل داگلاس، یکی از پرفروش‌ترین مدل‌های این شرکت هواپیمایی بوده است. در حال حاضر چهار فروند از این مدل هواپیما با ظرفیت 158 تا 161 مسافر در ناوگان هوایی ایران ایرتور به خدمت گرفته شده‌اند.


4.مک دانل داگلاس MD-83 :

این مدل هواپیما درست شبیه مک دانل داگلاس MD-82 است با این تفاوت که در این مدل ظرفیت سوخت و ظرفیت حمل بار بیشتر است. در حال حاضر یک فروند از این هواپیما با ظرفیت 163 مسافر در ناوگان هوایی ایران ایرتور مشغول به خدمت است.

در جدول زیر اطلاعات کلی ناوگان هوایی ایران ایرتور را به اختصار نشان داده‌ایم :
مدل هواپیما فاصله نوک دو بال طول ارتفاع ظرفیت مسافر بیشینه سرعت محدوده پرواز
ایرباس A300 ۴۴٫۸ متر ۵۴٫۱ متر ۱۶٫۵ متر 224-273 نفر ۸۵/۰ ماخ (۸۹۵ کیلومتر بر ساعت) ۷۷۰۰ کیلومتر
ایرباس A320 ۳۴٫۱ متر ۳۷٫۶ متر ۱۱٫۸ متر 174-180 نفر ۸۲/۰ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت) ۵۱۸۵ کیلومتر
مک دانل داگلاس MD-82 و مک دانل داگلاسMD-83 ۳۲٬۸ متر ۴۵ متر ۹ متر 163-158 نفر ۰٫۸۷ ماخ (۹۲۵ کیلومتر بر ساعت)) ۳۴۷۶ کیلومتر

مسیرهای پروازی ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با نام بین‌المللی Iran Air Tours، کد یاتای B9 و کد ایکائو IRB از سال 1371 در مسیرهای پروازی مختلفی فعالت دارد. این شرکت در حال حاضر در مسیرهای پرتردد و اصلی اصفهان _ تهران، تبریز _ شیراز، شیراز _ تبریز و کرمانشاه _ تهران مشغول فعالیت و برگزاری پرواز است. لیست کامل مسیرهای پروازی ایران ایر تور و همچنین دیگر ایرلاین‌ها را می‌توانید از صفحه مقاصد پروازی ایرلاین ها در فرانگر مشاهده کنید. در ادامه جدول کاملی از مسیرهای پروازی ایران ایرتور مندرج است:

شهر مبدأ شهر مقصد نوع مسیر ساعت پرواز شماره پرواز اولین پرواز نوع هواپیما
اصفهان تهران داخلی 17:40 8097 25/02/98 A320
تبریز شیراز داخلی 15:30 929 31/01/98 MD82
شیراز تبریز داخلی 12:45 928 31/01/98 MD82
کرمانشاه تهران داخلی 09:30 8010 23/02/98 MD82

البته به جز مسیرهای اصلی داخلی که در بالا ذکر شدند، ایرلاین ایران ایرتور به مسیرهای متعدد دیگری پرواز دارد و در خطوط پروازی داخلی و بین‌المللی در حال فعالیت است، برای اطلاعات بیشتر در مورد مسیرهای پروازی این ایرلاین می توانید به صفحه مقاصد پروازی ایران ایرتور در سایت این شرکت مراجعه کنید. در ادامه جدول اطلاعات تکمیلی پروازها و مقاصد پروازی ایران ایرتور مندرج است:

پرواز از شهر مشهد مقدس
شهر مبدأ کشور یاتا ایکائو فرودگاه
آبادان ایران ABD OIAA فرودگاه آبادان
اهواز ایران AWZ OIAW فرودگاه اهواز
اصفهان ایران IFN OIFM فرودگاه بین‌المللی اصفهان
بندرعباس ایران BND OIKB فرودگاه بین‌المللی بندرعباس
بوشهر ایران BUZ OIBB فرودگاه بوشهر
تبریز ایران TBZ OITT فرودگاه بین‌المللی تبریز
تهران ایران THR OIII فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
رشت ایران RAS OIGG فرودگاه رشت
شیراز ایران SYZ OICC فرودگاه شیراز
کرمانشاه ایران KSH OICC فرودگاه کرمانشاه
کیش ایران KIH OIBK فرودگاه بین‌المللی کیش
زنجان ایران JWN OIKB فرودگاه زنجان
پرواز از شهر تهران
شهر مبدأ کشور یاتا ایکائو فرودگاه
آبادان ایران ABD OIAA فرودگاه آبادان
اهواز ایران AWZ OIAW فرودگاه اهواز
بندرعباس ایران BND OIKB فرودگاه بین‌المللی بندرعباس
تبریز ایران TBZ OITT فرودگاه بین‌المللی تبریز
شیراز ایران SYZ OICC فرودگاه شیراز
کیش ایران KIH OIBK فرودگاه بین‌المللی کیش
مشهد ایران MHD OIMM فرودگاه بین‌المللی مشهد
استانبول ترکیه IST LTFM فرودگاه جدید استانبول
پرواز از شهر تبریز
شهر مبدأ کشور یاتا ایکائو فرودگاه
تهران ایران THR OIII فرودگاه بین‌المللی مهرآباد
کیش ایران KIH OIBK فرودگاه بین‌المللی کیش
مشهد ایران MHD OIMM فرودگاه بین‌المللی مشهد
استانبول ترکیه IST LTFM فرودگاه جدید استانبول
مسیرهای پروازی ایرلاین ایران ایرتور

ایرلاین ایران ایرتور در حال حاضر پروازهای داخلی و بین‌المللی زیادی را در چارت پروازی خود دارد و در آینده‌ای نزدیک روند، مقاصد و تعداد این مقاصد پروازی بیشتر از قبل می‌شود.

قوانین و مقررات ایرلاین ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور نیز مانند دیگر هواپیمایی‌های مجاز و فعال در ناوگان هوایی کشور، قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد. در این بخش قوانین و مقررات این شرکت هواپیمایی را بررسی می‌کنیم، برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره‌ی قوانین و مقررات این ایرلاین، به صفحه قوانین و مقررات ایران ایرتور در سایت این شرکت مراجعه کنید.

قوانین و مقررات عمومی ایران ایرتور

شرکت ایران ایرتور درباره‌ی قوانین عمومی‌اش چنین عنوان کرده است: «بلیطی که برای مسافر صادر می‌شود، اعم از کاغذی یا الکترونیکی، به معنای قرارداد میان مسافر و شرکت هواپیمایی ایران ایرتور است. خرید بلیط توسط مسافر به منزله‌ی قبول کردن تمامی قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از طرف خریدار است. این بلیط از تاریخ صدور فقط برای 6 ماه اعتبار دارد.»

شرایط و قوانین حمل بار در شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

در آیین‌نامه‌ی این شرکت در قسمت قوانین حمل بار، حمل بار مجاز برای مسافر به این گونه شرح داده شده است: «مسافر مجاز به حمل بار همراه و غیر همراه، به مقدار درج شده بر روی بلیط است و حمل هر گونه بار با وزن اضافه بر وزن مقرر توسط شرکت هواپیمایی، در صورت امکان حمل بار مازاد به تشخیص شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، با پرداخت هزینهی اضافه بار (70،000 ریال معادل 7000 تومان) به ازای هر کیلوگرم، در تمامی مسیرهای داخلی و هزینه‌ی (400،000 ریال معادل 40000 تومان) به ازای هرکیلوگرم از تمامی فرودگاه‌های ایران به مقصد فرودگاه‌های ترکیه و در مسیرهای برعکس (5 € یورو) محاسبه می‌شود، این قانون فقط شامل حال بارهای غیر همراه می‌شود و طبق شرایط و قوانین مقرر شده توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با آن برخورد می‌شود.

شرایط و قوانین خسارات وارد شده به بار و بارهای مفقود شده‌ی مسافران

به این خاطر که شرکت هواپیمایی ایران ایرتور هیچگونه اطلاع و مسئولیتی نسبت به محتویات و ارزش بار تحویل داده شده از طرف مسافر ندارد، ادعای مسافر مبنی بر فقدان یا خسارت وارد شده بر بار مذکور وارد نیست و شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، در صورت برقرار بودن شرایط قانونی، تنها بر مبنای وزن بار تحویل داده شده و مطابق قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی حمل و نقل هوایی برخورد می‌کند. در صورتی که هرگونه خسارت به بار مسافر وارد و یا باری از مسافران گم شود، مسافری که برچسب الصاقی بار تحویل شده به شرکت هواپیمایی ایران ایرتور به نام او صادر شده است، باید قبل از خروج از سالن تحویل بار، فرم اظهار مفقودی یا خسارت بار را تکمیل و امضاء کند و به نمایندهی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تحویل دهد؛ مسافر باید متعاقباً در مهلت قانونی به شرح مقرر در کنوانسیون ورشو و پروتکل الحاقی لاهه، نسبت به طرح شکایت به صورت مکتوب در دبیرخانهی شرکت هواپیمایی اقدام کند. فرم اظهار مفقودی یا خسارت بار، صرفاً بنا بر اظهار صریح مسافر برای عملیات پیگیریِ ادعای مطرح شده توسط مسافر تنظیم می‌شود و هیچگونه قابلیت استنادی ندارد و شکایتی علیه شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تلقی نمی‌شود. مسافر متعهد می‌شود از تحویل هر گونه بار حاوی کالاهای ممنوعه و یا خطرناک (مطابق قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی هوانوردی) و هرگونه باری که ایمنی و امنیت پرواز، هواپیما، مسافران و خدمه‌ی پرواز و یا اموال موجود در هواپیما را به مخاطره می‌اندازد، مؤکداً خودداری کند. علاوه بر مواردی که در بالا برشمرده شد، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور حق دارد از پذیرش هر گونه بار و کالایی که به تشخیص این شرکت غیر استاندارد و یا مخاطره‌آمیز باشد، خودداری کند. شرایط حمل و نقل و سایر خدمات مرتبط و مسئولیت شرکت هواپیمایی ایران ایرتور و محدودیت های آن، تابع قوانین و مقررات قابل اعمال حمل و نقل هوایی است.»

شرایط و قوانینی که مسافران ملزم به رعایت آن هستند

• مسافران باید توجه داشته باشند که حداقل 2 ساعت پیش از پروازهای داخلی و 4 ساعت پیش از پروازهای بین‌المللی حضور در فرودگاه الزامی است.

• در صورتی که مسافری بخواهد بلیط دو پرواز متوالی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور را تهیه کند، باید برای تمامی پروازهای داخلی باید حداقل 3 ساعت و برای پروازهای بین‌المللی حداقل 8 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله‌ی زمانی در نظر بگیرد.

• شرکت هواپیمایی ایران ایرتور مجاز است از فروش بلیط و ارائه‌ی خدمات به مسافری که سوء رفتار اثبات شده در پروازهای قبلی این شرکت و یا سایر شرکت‌های حمل و نقل هوایی دارد، خودداری کند.

• دارندهی بلیط با آگاهی از شرایط و ضوابط درج شده بر روی بلیط، حق هر گونه ادعایی را بیش از آنچه در حدود مسئولیت‌های قراردادی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تبیین شده، تحت هر عنوان را از خود سلب می‌کند.

شرایط استرداد بلیط و جریمه‌ی کنسلی در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

شاید برای هرکسی پیش بیاید که بلیطی را از قبل خریداری کند و بنا به هر دلیلی نتواند از این بلیط استفاده کند. شرکت هواپیمایی ایران ایرتور نیز قوانین خاص خودش را در زمینه‌ی استرداد بلیط دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر از قوانین استرداد بلیط در شرکت هواپیمایی ایران ایر تور می‌توانید با شماره‌ی 0413120 تماس بگیرید و یا برای مشاهده جدول جریمه‌ی کنسلی پروازهای این ایرلاین و دیگر ایرلاین‌های فعال در ناوگان هوایی کشور می توانید به صفحه درصد جریمه کنسلی ایرلاین ها در سایت فرانگر مراجعه کنید.

طبیعی است که انصراف مسافر از پرواز خریداری شده به هر دلیلی، مشمول جریمه‌ی استرداد می‌شود و نرخ این جریمه با توجه به کلاس متفاوت است.

مسافران محترم پروازهای ایرلاین ایران ایرتور می‌توانند با مراجعه به قسمت استرداد بلیطِ وب ‌سایت ایران ایرتور فرم آنلاین استرداد بلیط را پُر و درخواست خود را ارسال کنند. سپس وجه استردادی پس از کسر شدن وجه جریمه به حساب کارت بانکی مسافر عودت داده خواهد شد. رزروهای گروهی بالای ۹ نفر از یک تاریخ و شماره پرواز غیر قابل استردادند، و در صورت استفاده نکردن از بلیط، هیچ مبلغی عودت داده نخواهد شد. اما به ازای هر 9 رزرو، 1 رزرو بدون جریمه، می‌تواند اطلاعات مسافر را اصلاح کند. این اصل ویژه‌ی آژانس های مسافرتی است.

در ذیل جدول جرائم پروازی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور مندرج است: توجه داشته باشید که:

1. این جدول برای بلیط‌هایی که در بازه‌ی زمانی 20 اسفند 1397 الی 30 شهریور 1398 صادر شده‌اند تنظیم شده است.

2. منظور از قیمت تمام شده در جدول جرائم، قیمت خالص+ کلیهی عوارض است.

3. منظور از قیمت خالص در جدول جرائم، قیمت تمام شده بعد از کسر تمام عوارض است.


فرمول احتساب جریمه در شرکت هواپیمایی ایران ایرتور به این صورت است :
تأخير بيش از دو ساعت و يا ابطال پرواز توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور

اگر بيش از 2 ساعت تأخير رخ داد و يا پرواز توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور باطل شد، (توجه داشته باشید که در این صورت، مراتب از طریق پیام کوتاه (SMS) اطلاع رسانی خواهد شد)، در صورت درخواست و انصراف مسافر از پرواز، خریدار باید از قسمت استرداد در وب سایت اقدام به درخواست استرداد بدون جریمه کند. بعد از بررسی درخواست توسط واحد مربوطه، وجه بلیط کاملاً به مسافر عودت داده خواهد شد.

توجه داشته باشید که :

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از قرارداد میان ایرلاین‌ها خارج شده است و مسئولیتی در قبال تأخیر و یا کنسلی سایر شرکت‌های هواپیمایی ندارد. شرکت هواپیمایی ایران ایرتور می‌تواند بدون اطلاع، اقدام به جایگزینی هواپیما با سایر خطوط هوایی و تغییر نوع هواپیما کند. این شرکت می‌تواند در صورت لزوم، بنا به تشخیص خود، نقاط توقف درج شده در بلیط‌های اتصالی تغییر دهد و یا حذف کند.

اصلاح اطلاعات مسافر و تغییر تاریخ

اگر خریدار در وارد کردن اطلاعات مسافر اشتباه کند، می‌تواند در قسمت (درخواست‌های ویژه >> اصلاح اطلاعات) اطلاعات مسافر را به صورت آنلاین اصلاح کند. اصلاح کد ملی و اضافه یا کم کردن پسوند و پیشوند به نام یا نام خانوادگی بدون جریمه است؛ اما اصلاح در حروف نام و نام خانوادگی به شرط عدم تغییر کلی با جریمه‌ی 20% قابل اعمال است. برای تغییر تاریخ بلیط و یا تغییر نام کلی، باید بلیط خریداری شده با کسر جریمه استرداد و سپس بلیط جدید با قیمت جدید صادر شود.

شرایط و قوانین خرید بلیط ایران ایرتور

1. مشخصات مسافر: هنگام رزرو بلیط، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی و فارسی و کد ملی (یا شماره‌ی گذرنامه برای مسافرین خارجی) به صورت کامل وارد شود، در صورت مغایرت نام درج شده‌ی مسافر بر روی بلیط با مدرک شناسایی، از پرواز مسافر ممانعت خواهد شد. تنها راه ارتباطی با مسافران برای اطلاع رسانی از طریق تلفن تماس درج شده در زمان خرید است. در صورت درج شماره‌ی اشتباه و یا عدم پاسخگویی به تماس، مسئولیت با خریدار خواهد بود.

توجه :

تمامی آژانس‌های مسافرتی آنلاین و آفلاین باید اطلاعات تماس مسافران را درج کنند، در غیر اینصورت ساین شرکت خاطی در تمامی سیستم‌های فروش شرکت ایران ایرتور بسته و به سازمان هواپیمایی کشوری ارجاع داده می‌شوند.

2. انتخاب رده سنی: در خرید بلیط از شرکت هواپیمایی ایران ایرتور باید به سن مسافر توجه کنید. در سازمان هوایی کشور سه تایپ سن برای مسافران با سه نرخ مختلف در نظر گرفته شده است: الف. نوزاد: مسافر دارای سن بین 7 روز تا 2 سال تمام. این مسافران بدون صندلی یا "NO SEAT" هستند و در هواپیما به آنان صندلی تعلق نمی‌گیرد. ب. کودک: مسافر دارای بین 2 تا 12سال سن تمام. ج. بزرگسال: مسافر دارای بیش از 12 سال سن. در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده‌ی سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل می‌آید. نرخ بلیط کودک، معادل 75% درصد نرخ خالص بزرگسال و نرخ نوزاد معادل 10% درصد نرخ خالص بزرگسال است.

توجه: بلیط نوزاد حتماً باید به همراه بلیط بزرگسال صادر شود و در صورتی که یک مسافر بزرگسال قصد همراهی دو مسافر نوزاد را داشته باشد، بر اساس ضوابط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور یکی از دو نوزاد با حق رزرو جا کودک تلقی شده و می‌بایست 75% درصد نرخ خالص بزرگسال را برایش پرداخت کرد.

توجه: مسافرت کودک بدون همراه (مسافران بین 7 تا 12 سال سن تمام)، فقط با شرط تکمیل فرم کودک بدون همراه در فرودگاه و امضای آن توسط ولی و قیّم قانونی کودک و با ارائه‌ی وکالتنامه‌ی رسمی از طرف ولی یا قیّم به شخص ثالث انجام خواهد شد. در صورتیکه مسیر پروازی کودک رفت و برگشتی باشد، به دلیل احتمال عدم حضور ولی در مقصد، تکمیل فرم مربوط جهت برگشت کودک در فرودگاه مبدأ و درج مهر شرکت ایران ایرتور و نام کارمند مهر کننده الزامی است.

3. پرداخت هزینهی بلیط: خرید بلیت در وب سایت فروش پروازهای سیستمی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور تنها با کارت‌های بانکی عضو شبکه‌ی شتاب امکان پذیر است. پس از انجام پرداخت و تایید آن، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیط از طریق پیام کوتاه (SMS) و یا پست الکترونیکی(Email) به خریدار ارسال می‌شود. توجه: کلاس تجاری در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، فقط شامل صندلی بیزینسی است و از نظر کترینگ تفاوتی با کلاس اقتصادی ندارد. 4. مدارک شناسایی مسافر: کد ملی مسافر هنگام رزرو باید به صورت صحیح وارد شود. در پروازهای خارجی گذرنامه‌ی مسافرین باید از شروع سفر دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد. مسئولیت صحت اطلاعات و اعتبار مدرک ویزا و گذرنامه در پروازهای خارجی به عهده‌‎ی مسافر است. همراه داشتن مدارک احراز هویت از جمله کارت ملی (پروازهای داخلی)، گذرنامه (در پروازهای خارجی) و روادید (در صورت نیاز) برای صدور کارت پرواز الزامی است. 5. رزرو بلیطهای متوالی در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور: در صورتی که مسافری بخواهد بلیط دو پرواز متوالی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور را تهیه کند، باید برای تمامی پروازهای داخلی باید حداقل 3 ساعت و برای پروازهای بین‌المللی حداقل 8 ساعت بین رسیدن پرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصله‌ی زمانی در نظر بگیرد. در صورت عدم رعایت این فاصلهی زمانی در هنگام خرید آنلاین، مسئولیت هرگونه خسارت به عهده‌ی شخص مسافر خواهد بود.

قوانین و مقررات خرید بلیط برای مسافران با مسائل پزشکی و درمانی

بیمارانی که برای پرواز نیاز به مجوز پزشکی دارند، باید قبل از پرواز، فرم پزشکی را از سایت شرکت هواپیمایی ایران ایرتور دریافت کنند و حداقل 24 ساعت قبل از پرواز به تأیید دکتر معالج خود برسانند و فرم مهر و امضا شده با ذکر تاریخ، توسط پزشک معالج را در زمان دریافت کارت پرواز به همراه داشته و تحویل نمایندهی شرکت دهند. چنانچه نماینده‌ی شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در زمان پرواز به هر دلیلی تشخیص دهد سلامتی مسافر یا سایر مسافرین با خطر مواجه می‌شود، می‌تواند از سفر مسافر بیمار ممانعت نماید و شرکت ایران ایرتور متعهد است تمام هزینه‌ی بلیط مسافر بیمار را بازگرداند. در صورت عدم استفاده‌ی همراه مسافر بیمار از پرواز فقط هزینهی جاماندن از پرواز “NOSHOW”مطابق قوانین استرداد شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، برگردانده خواهد شد. توجه: بیمارانی که قبل، بعد و در حین پرواز نیاز به کمک داشته باشند، بدون همراه پذیرش نخواهند شد. مواردی که مجاز به پرواز نیستند: 1- نوزادان کمتر از یک هفته از زمان تولد. 2- بیماران مبتلا به بیماری مسری و عفونی. 3- بیمارانی که احتمال فوت آن‌ها داخل هواپیما وجود دارد. 4- بیماران روانی غیر قابل کنترل که احتمال به مخاطره انداختن امنیت هواپیما و سایر مسافران توسط ایشان وجود دارد. 5- بانوان باردار فقط در صورتی که شرایط جسمانی طبیعی و مطلوبی داشته باشند در پروازهای با زمان پروازی کمتر از دو ساعت تا پایان هفته‌ی سی‌ام بارداری و در پروازهای با زمان پروازی بیش از 2 ساعت تا پایان هفته‌ی بیست و هشتم بارداری با همراه داشتن گواهی پزشک معالج که سن بارداری و تخمین تاریخ زایمان درج شده باشد می‌توانند پرواز کنند. توجه: بیماران می بایست داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر در داخل کیف دستی خود همراه داشته باشند. برای اطلاع بیشتر از لیست داروهای ممنوعه بایستی به سامانه‌ی مقررات گمرک هر کشور مراجعه کنید. توجه: در پروازهای شرکت هواپیمایی ایران ایرتور امکان خدمت‌رسانی به مسافران با تخت بیمار وجود ندارد و در صورت خرید بلیط بدون اطلاع آژانس، تمام مسئولیت با رزرو گیرنده است. حداکثر تعداد مسافر با ویلچر (ویلچرهای دستی و بدون باتری) در هر پرواز شرکت هواپیمایی ایران ایرتور 3 نفر است. مسافرانی که قصد استفاده از خدمات ویژه (صندلی چرخ‌دار و...) را دارند، هنگام رزرو بلیط باید فرم درخواست خدمات ویژه را پر کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی قوانین و بخشنامه‌های جدید ایرلاین ایران ایرتور و همچنین دسترسی به کلیه‌ی بخشنامه‌های سازمان هواپیمایی کشور، می‌توانید به صفحه بخشنامه هواپیمایی در سایت فرانگر مراجعه کنید.

همچنین می‌توانید برای دسترسی راحت‌تر به بخشنامه‌ها و تبصره‌های جدید ایرلاین ایران ایرتور به راحتی و از طریق تلفن همراه، در کانال تلگرام ایران ایرتور و یا کانال تلگرام فرانگر عضو شوید و دسترسی راحت‌تری به بخشنامه‌های هواپیمایی کشوری داشته باشید.

ایران ایرتور فراتر از یک ایرلاین

ایرلاین ایران ایرتور با کسب مجوز از یاتا، کلاس‌های آموزش خلبانی ایرباس را به صورت اختصاصی برگزار می‌کند. این ایرلاین که در خردادماه سال 98 مفتخر به کسب عنوان رتبه‌ی اول حمل بيشترين تعداد مسافر داخلی در بين ساير شركت‌های هواپيمايی ايران شد، دوره‌های آموزش خلبانی ایرباس را تحت نظر بهترین خلبانان کشوری و متخصصان این حوزه برگزار می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه، می‌توانید به کانال تلگرام ایران ایرتور مراجعه کنید و یا با شماره‌ی ۸۹۳۱۷۱۵۲ تماس بگیرید.

شاید تا به حال به این فکر کرده‌اید که همکاری با شرکت بزرگی مانند ایران ایرتور به چه صورت ممکن است؟ نگران نباشید! با دنبال کردن کانال تلگرامی فراکار و یا صفحه‌ی اینستاگرام ایران ایرتور می‌توانید در جریان آگهی‌های استخدام این شرکت قرار بگیرید. همچنین می‌توانید با دنبال کردن صفحه‌ی اینستاگرام ایران ایرتور و مشاهده‌ی استوری‌های این صفحه، از بلیط‌های تخفیف‌دار این ایرلاین مطلع شوید.

ایران ایرتور مفتخر به کسب رتبه‌ی نخست جابه‌جایی مسافر در میان تمامی ایرلاین‌های داخلی در بهار 1398 شده است. طبیعتاً کیفیت بالای خدمات و فروش فوق‌العاده‌ی این ایرلاین، جزو شگفتی‌های صنعت هواپیمایی است. برای دسترسی به سیستم گزارش فروش ایرتور می‌توانید از طریق صفحه گزارش فروش ایرلاین ها اقدام کنید.

برای مشاهده‌ی ناوگان هوایی ایران ایرتور و دریافت گزارش تصویری از خدمات آموزشی، ارائه‌ی خدمات گردشگری و هوایی این شرکت می‌توانید صفحه‌ی آپارات ایران ایرتور را دنبال کنید.

آدرس و اطلاعات تماس ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سه شهر تبریز، مشهد و تهران دفتر دارد و در این سه شهر مشغول خدمت‌رسانی به مشتریان و مسافرانش است. در این قسمت اطلاعات تماس و آدرس دفاتر ایرلاین ایران ایرتور را به صورت کامل درج می‌کنیم تا به راحتی بتوانید با این ایرلاین در ارتباط باشید و از تخفیف‌ها، خبرها، اطلاعیه‌ها و اعلامیه‌های این شرکت اطلاع کسب کنید. برای کسب اطلاعات تکمیلی درباره‌ی تماس با ایران ایرتور و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی سایر ایرلاین‌ها می‌توانید به صفحه اطلاعات ایرلاین ها در فرانگر مراجعه کنید.

(پروازهای ورودی و خروجی هواپیمایی ایران ایرتور از ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد تهران انجام می‌شوند.)
شماره‌های تماس ضروری ترمینال ۲ فرودگاه مهرآباد

هواپیمایی ایران ایرتور: ۴۴۶۹۰۰۷۷ افسر نگهبان (پلیس): ۶۱۰۲۲۶۶۶ مدیریت ترمینال: ۶۱۰۲۳۲۰۲ اطلاعات پرواز: ۶۱۰۲۳۱۸۹ اورژانس: ۶۱۰۲۳۲۸۰ حراست: ۶۱۰۲۳۰۹۰

دفتر تهران ایرلاین ایران ایرتور (دفتر مرکزی)

آدرس دفتر تهران: تهران، میدان فلسطین، طالقانی غربی. کد پستی: ۱۴۱۶۸۹۳۸۸۱ تلفن: 89317000(۰۲۱) ایمیل: info@iranairtour.ir آدرس سایت: www.iranairtour.ir تلفن‌های دفتر تهران: دفتر مدیرعامل: ۸۹۳۱۷۸۰۱(۰۲۱) معاونت عملیات: ۸۹۳۱۷۶۰۱(۰۲۱) معاونت بازرگانی: ۸۹۳۱۷۷۰۱(۰۲۱) معاونت خدمات فرودگاهی: ۸۹۳۱۷۴۵۱(۰۲۱) معاونت اداری و پشتیبانی: ۸۹۳۱۷۲۰۱(۰۲۱) پشتیبانی خرید آنلاین: ۸۹۳۱۷۷۳۰(۰۲۱) و ۸۹۳۱۷۷۳۱(۰۲۱) دفتر فروش: ۸۹۳۱۷۷۰۹ (۰۲۱) و ۸۹۳۱۷۷۱۰ (۰۲۱) و ۸۹۳۱۷۷۱۱(۰۲۱) امور آژانس‌ها و نمایندگی‌ها: ۸۹۳۱۷۷۰۴(۰۲۱) فکس مرکزی: ۸۹۳۱۷۰۸۰ (۰۲۱) و ۸۹۳۱۷۰۸۲(۰۲۱) مدیریت روابط عمومی: ۸۹۳۱۷۸۱۳(۰۲۱) مدیریت حراست: ۸۹۳۱۷۵۵۱(۰۲۱)

دفتر مشهد ایرلاین ایران ایرتور

آدرس دفتر مشهد: فرودگاه هاشمی نژاد، جنب ترمینال (۲) پروازهای خارجی، دفتر هواپیمایی ایران ایرتور. ایمیل: info@iranairtour.ir آدرس سایت: www.iranairtour.ir تلفن: ۷ – ۳۴۰۰۵۲۵ (۰۵۱۱) فاکس: ۳۴۰۰۲۵۸ (۰۵۱۱) دفتر فروش: ۰۵۱۱۸۴۰۶۹۹۹و ۰۵۱۱۸۴۰۶۳۰۰ دفتر فروش فرودگاه: ۰۵۱۱۳۴۰۰۱۶۴

دفتر فروش تبریز (24 ساعته)

آدرس دفتر تبریز: تبریز، ولیعصر، فلکه‌ی شریعتی، جنب بانک سپه. ایمیل: info@iranairtour.ir آدرس سایت: www.iranairtour.ir تلفن : 0413120

اطلاعات تماس خدمات فرودگاهی ایرلاین ایران ایرتور

تهران: ۶۶۰۷۳۱۹۰(۰۲۱) و ۴۴۶۹۰۰۷۷(۰۲۱) مشهد: ۳۴۰۰۱۶۵(۰۵۱۱) و ۳۴۰۰۲۰۴(۰۵۱۱) و ۳۴۰۰۲۹۷(۰۵۱۱) شیراز: ۷۲۰۴۳۷۷(۰۷۱۱)